Schaakclub Santpoort

Vrijdag 12 november uit tegen Chess Sociëty Zandvoort 2. Een team dat vorig jaar al in de 3e klasse speelde en daarin net aan promotie miste. Ook dit jaar zijn zij zeer flitsend van start gegaan met een 7 ½ – ½ overwinning. Tel daarbij op hun 210 punten hogere gemiddelde teamrating en het mag duidelijk zijn dat ons een zware avond stond te wachten.
In het afgelopen seizoen speelde Zandvoort vaak met hun laagste speler aan bord 1. Derhalve hadden we besloten onze bordvolgorde daarop aan te passen. Zo konden we nog enigszins partij bieden, was de gedachte.
Onze bordvolgorde Mick, Daan, Dave, Maurits, Sjoerd, Robin Anne, Bastiaan en Roelof.
Na 5 kwartier spelen tekenden de eerste resultaten zich aan. Dave viel zeer gestaag aan over de Koningsvleugel met een onhoudbare matstelling tot gevolg, 0-1. 
Daan moest zijn Paard laten slaan door een pion, want weggaan zou een Loperkruis op Koning en Dame tot gevolg hebben gehad. Om Dameverlies te voorkomen moest hij die verplaatsen, echter een stuk achter en een mindere stelling is ook niet meer te houden tegen zo’n sterke tegenstander, 1-1. Maar na anderhalf uur strijd stonden de overige 6 borden zeer hoopgevend voor onze jeugd.
Mick stond een stuk voor. Maurits zijn stelling was gesloten, pionnetje voor en de Dames waren al van het bord. Sjoerd stond 2 pionnen voor, maar hij had wel een dubbelpion. 
Bastiaan creëerde een mooie vrijpion en stoomde richting promotie. Dat kon de tegenstander uiteindelijk nog voorkomen door zijn Dame voor een Toren en die pion te geven. Zo stond Bastiaan met Dame, Paard en 4 pionnen tegen Toren, Paard en 5 pionnen.
Robin Anne stond niet zo lekker. Weliswaar een pion voor, maar rocheren kon niet meer. Omdat ze alle zeilen bij moest zetten in het dekken van haar stukken kreeg ze geen tijd om haar Toren van a8 te activeren. De tegenstander van Robin Anne verdubbelde zijn Torens en met zijn Dame erbij bleek Robin Anne nou net die Toren van a8 nodig te hebben om de aanval op haar Koning in het centrum af te kunnen slaan. Daar was geen tijd voor en dus moest ze capituleren. 
Roelof wist ook een stuk en een pion te winnen, maar zijn tegenstander had een gevaarlijke pion op c7. Beide hadden 2 Torens en Roelof nog een paard. Met dat paard en twee Torens wilde hij die pion ophalen, maar de tegenstander verhinderde dat door het paard met een pion aan te vallen voordat Roelof twee Torens op de pion van c7 kon richten. Toen Roelof zijn paard veilig stelde belandde die in een hoek waar die niet meer uitkwam, ofwel een “dood paard”. Nu werd het wel heel erg lastig met de pion op c7. Twee Torens kwamen binnen op de 7e lijn en de matstelling was onhoudbaar, 3-1. Na afloop beaamde Roelof dat hij toch maar beter de pion had kunnen slaan, met teruggave van zijn stuk voorsprong
Middels een mooie combinatie met Loper en Toren wist Maurits zijn voorsprong uit te breiden tot 2 pionnen. Ook zijn structuur was beter en hij had het centrum in bezit, dus een gewonnen stelling die alleen nog wel secuur moest worden uitgespeeld.
Nadat Sjoerd de Torens had geruild stond hij met Dame en 6 pionnen nu nog tegen Dame en 5 pionnen. Ook hij had wat prijs moeten geven van zijn voordeel. Sjoerd kreeg na ruim 2 ½ uur remise aangeboden. Aangezien we 3-1 achter stonden, Maurits zeer waarschijnlijk wel zou winnen, maar Mick en Bastiaan samen hooguit 1 punt zouden kunnen halen, betekende een remise accepteren zeker verlies voor het team, dus speelde Sjoerd door.
Mick was namelijk zijn voorsprong inmiddels kwijt en zijn pionnenstructuur was ook minder. Daarbij stond zijn Koning afgesloten om de zwakke pionnen te dekken. Bastiaan was ook zijn pionnen kwijt, dus ook hij kwam nu steun en dreiging tekort. Eindspel Dame tegen Toren en een pion  was hooguit remise, want zijn tegenstander liet zijn Toren nooit op dezelfde kleur komen als zijn Koning en de f-pion was een mooie schuilplaats voor zijn Koning. 
Na zo’n 3 uur spelen moest Mick het hoofd buigen en Bastiaan in remise berusten. Nu had Sjoerd na Dameruil en een actievere Koning van de tegenstander in tijdnood moeten toezien hoe zijn tegenstander ging promoveren, waarna Maurits zijn tegenstander uiteindelijk opgaf.
Uitslag 5 ½ – 2 ½ voor Zandvoort.  
Heren en dame, ik heb genoten van jullie partijen. Bij schaken zeg je niet vaak over een uitslag als deze dat het ook andersom had kunnen zijn, maar dat was deze keer wel zo. Ook spelers van Zandvoort waren halverwege de avond niet gerust op een voor hen goede afloop. 
Toch viel er op hun overwinning niets af te dingen. Door hun ervaring weten ze beter om te gaan met het uitspelen van stellingen en voordelen tot winst te brengen. Dat ontbreekt er bij ons nog aan. Toch heb ik er alle vertouwen in dat we ons dit jaar kunnen handhaven.
En Zandvoort zal dit seizoen vast en zeker weer mee gaan strijden om het kampioenschap. Voor hen vanaf hier nogmaals de felicitaties en de succeswensen voor de rest van het seizoen.
 

 

12-11-2010

Chess Soc. Zandvoort 2

 – 

Santpoort 4

5½ – 2½

1

7124480 

Hans Drost

 1615

 – 

8215317 

Mick Mulder

 1407

1-0

2

7594763 

Kees Koper

 1770

 – 

8329596 

Daan Koetzier

 1117

1-0

3

6868345 

Ton van Kempen

 1711

 – 

8309862 

Dave Looijer

 1713

0-1

4

7990763 

Jeroen Loos

 1701

 – 

8330036 

Maurits van Rees

 1594

0-1

5

7990752 

Leo Keesman

 1668

 – 

8270482 

Sjoerd Haver

 1499

1-0

6

7635100 

M.F. Kok

 1681

 – 

8195187 

Robin Anne Gravemaker

 1619

1-0

7

7967905 

Willem Elsthout

 1677

 – 

8247679 

Bastiaan Eisses

 1435

½-½

8

8461442 

Allard Taams

 

 – 

8330300 

Roelof Stikker

 1451

1-0

 

 1689

 

 1479

 

 

 

Geef een reactie