Schaakclub Santpoort

In de strijd tegen degradatie heeft Santpoort 2 een belangrijke 4,5-3,5 overwinning geboekt op directe concurrent WSV de Pion 1.Vrijdag de 13e leek een ongeluksdag te worden toen ’s middags om 14.00 uur twee spelers door ziekte afzegden. Gelukkig waren Ouker de Jong en Gerard Swier bereid om in te vallen.Deze twee kanjers met een groot Santpoorthart, staan altijd klaar als je ze nodig hebt.Dit soort mensen zorgen ervoor dat onze club een echte club is en geen optelsom van individuen, zoals bij sommige andere clubs in de regio. Klasse mannen.Met een diepdoordachte tactische opstelling moest het mogelijk zijn om het op papier sterkere De Pion te verslaan; ook met twee invallers.Gelukkig bleek ook De Pion met twee invallers te spelen. Gerard, Navarone en Jeronimo speelden op bord 5, 7 en 8 tegen op papier veel zwakkere tegenstanders. Overwinningen op deze borden vormden de basis van het tactische concept.Op bord 6 en 4 speelden Nathalie van der Lende en Wim Gravemaker tegen ongeveer gelijkwaardige tegenstanders. Op bord 1 t/m 3 moesten Ouker de Jong, Gijsbert de Bock en Rob de Roode het opnemen tegen veel sterkere tegenstanders.Na ongeveer 2,5 uur spelen stond het 1-1. Navarone boekte een degelijk overwinning, waarin hij een pionneneindspel met 1 pion meer afmaakte zoals dat hoort. Gijsbert stond tegen Stephan Paternotte (1871) lang bijna gelijk, maar overzag in het eind van het middenspel een paardvork, die hem een kwal en de partij kostte.Toen even later Jeronimo een fantastisch opgebouwde stelling verprutste en verloor, zag het er slecht uit. Maar zoals ook vorige seizoen bleek, presteren sommige spelers in dit team fantastisch als het erop aan komt.Nathalie maakt in de opening een foutje door na Lg4, het bekende Lxf7+, Kxf7, Pg5 en Dxg4 toe te staan en stond dus slecht. Het getuigt van klasse om na zo’n slecht begin te blijven knokken en om dan in tijdnood met fantastische combinaties, tegenstander Jan Koopman (1707) volledig gedesillusioneerd achter te laten met een nul. Geweldig gedaan Nathalie.Door de onverwachte nederlaag van Jeronimo moest er ook op bord 1 t/m 4 minimaal een overwinning geboekt worden. Wim  nam deze taak vakkundig voor zijn rekening.Met een prachtige aanval in een stelling met tegengestelde rokades was hij Peter Hoek (1844) in tijdnood te slim af.  Geweldige overwinning Wim. Net voor het moment dat Wim het punt incasseerde, bood Rob op het juiste moment remise aan tegen Marc Hartog (1868). In een gelijk stelling met bijna geen tijd meer op de klok, had Marc geen tijd om de stand op de overige borden te bekijken. Hij nam de remise aan.  Gezien de stelling een juiste beslissing, maar in het teambelang had hij moeten doorspelen. Met de remise was de stand 2,5 -2,5. Wat Marc niet gezien had was dat Wim op dat moment zijn tegenstander de genadeslag had toegebracht en dat het punt voor Santpoort een kwestie van tijd zou zijn en dat Gerard  waarschijnlijk een punt zou halen omdat zijn kleine voordeel inmiddels op vakkundige wijze was uitgebouwd tot een praktisch gewonnen stelling.Met het volle punt van Wim stond het 3,5- 2,5. Gerard en Ouker waren nog bezig.Ouker speelde een gedegen partij tegen H. Post (1899) en stond lange tijd iets beter. Een remise leek het meest logische resultaat, maar soms zit het tegen. Ouker gaf een toren weg.Jammer Ouker, maar toch ontzettend bedankt dat je wilde invallen.   Daarna was alle aandacht gevestigd op Gerard’s bord. Zou hij de gewonnen stelling inderdaad verzilveren?  In volle concentratie, zich het belang van deze partij realiserend, bezorgde hij Santpoort twee matchpunten in de “belangrijkste wedstrijd”van het seizoen.Het vooraf uitgekiende tactische concept heeft gewerkt : winnen op de lagere borden en op de hogere borden proberen 1 of twee remises maken.Door deze overwinning staat Santpoort nu 3 matchpunten voor op deze directe concurrent. Gijsbert de Bock

Geef een reactie